سقا

وبلاگ شخصی مهدی صداقت

سقا

وبلاگ شخصی مهدی صداقت

بایگانی
آخرین مطالب
پیوندها
پیوندهای روزانه

نفوذ

يكشنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۴، ۱۰:۵۶ ب.ظ
موانع حرکت
 حیات انسان به دو بخش مادی ومعنوی تقسیم می شود.اصالت انسان به حیات معنوی اوست وادامه این حیات ورسیدن به نقطه ای که مطلوب مقام انسانیت اوست نیاز به آگاهی وبینش دارد. انسان برای اینکه بتواند به حیات خودش ادامه دهدبایدموانع موجوددراین مسیررا بشناسد وطوری برنامه ریزی کند که گرفتار این موانع نشود واگرگرفتار شد چگونه خودرا از آن نجات دهد . 
قرآن کریم مارا به این موانع توجه داده وراهکار مقابله باآنها را بیان نموده است. از مهمترین موانعی که قرآن برآن تاکید نموده است میتوان "هوای نفس" و "شیطان" را نام برد.این دو، دست به دست یکدیگر می دهند وانسان را از مسیر حق منحرف می کنند.

شیطان ازمنظر قرآن
قرآن کریم شیطان را در معنایی که درذهن همه ما است(ابلیس: همان موجودی که در مورد سجده بر آدم تکبر ورزید) منحصر نکرده است .درآیه کریمه112 سوره انعام (1)،لفظ شیاطین را به کار برده است وآنها را به دو گروه "جِنّی" و "اِنسی" تقسیم کرده است. شیطان به معنی هرموجود سرکش وطغیانگیر و موذی گفته می شود(2)ولذا خداوند در این آیه شریفه از انسانهای پست وخبیث وطغیانگر با لفظ شیطان یاد کرده است. انسانهایی که شیطان صفت هستند به همان اندازه ای که ابلیس برای انسان خطرناک است ، می توانند خطرناک و اغواگر باشند.

نفوذ شیاطین
بستر نفوذ شیاطین در انسان ،هوای نفس ویا به تعبیر دیگر تمایلات انسانی اوست. اولین انسانی که مورد آزمایش الهی قرارگرفت حضرت آدم(ع) بود. خداوند متعال او را از نزدیک شدن به یک درخت خاصی نهی فرمود(3) ولی ایشان مورد اغوای شیطان قرار گرفت وازآن درخت تناول نمود. 

از جمله آیاتی که به این مسئله اشاره کرده است آیه120 سوره طه(4)می باشد.دراین آیه کریمه عواملی که باعث اغوای حضرت آدم(ع) شده است را بیان نموده است. خدای متعال دراین آیه می فرماید:پس شیطان او را وسوسه کرد (و) گفت: اى آدم! آیا (می خواهى که) تو را به درخت جاودانگى و مُلک (و پادشاهى) فنا ناپذیر راهنمایى کنم؟*
 شیطان از طریق وسوسه(5) وتحریک تمایلات نفس انسانی ازجمله حُب ابدیت وجاودانگی و حُب قدرت وریاست و دادن وعده دروغ به حضرت آدم(ع) او را ازنعمتی که خداوند متعال به او داده بود محروم کرد.
آیه مذکور دارای نکات فراوانی است از جمله:
1-راه نفوذ شیطان هوای نفس وتمایلات انسانی است.
2-شیاطین از نام ها وعناوین زیبا و جذاب برای انحراف انسانها ومقاصد شوم خود استفاده می کنند.
3-دروغ از ابزار  فریفتن انسانهاست(6)

عبرت
پس باید مراقب بود که مورد وسوسه ونفوذ شیاطین جِنّی و اِنسی قرار نگیریم و تحت تاثیر وعده و وعیدهایی که به دروغ برای انحراف انسان از مسیر صراط مستقیم میدهند قرار نگیریم.
نتیجه انحراف انسان از مسیر حق  تسلط باطل بر فرد ودر نتیجه بر اجتماع انسانی است .
در تمام ادوار زندگی انسان این دو دسته شیاطین باعث انحراف عده ای از بشریت بوده اند ودر مقابل آنها استقامت اهل حق بر صراط مستقیم بوده است .
باشد که ما هم به توفیق الهی این آیات نورانی را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.


در ره عشق که از سیل بلا نیست گذار                      کرده ام خاطر خود را به تمنای تو خوش 
 

                           
(1)وَ کَذَالِکَ جَعَلْنَا لِکلُ‏ِّ نَبىِ‏ٍّ عَدُوًّا شَیَاطِینَ الْانسِ وَ الْجِنّ‏ِ یُوحِى بَعْضُهُمْ إِلىَ‏ بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا  وَ لَوْ شَاءَ رَبُّکَ مَا فَعَلُوهُ  فَذَرْهُمْ وَ مَا یَفْترَُون (انعام112)
(2)تفسیرنمونه ج5 ص407
(3)35بقره، 119 اعراف
(4)فَوَسْوَسَ إِلَیْهِ الشَّیْطَنُ قَالَ یََادَمُ هَلْ أَدُلُّکَ عَلىَ‏ شَجَرَةِ الخُْلْدِ وَ مُلْکٍ لَّا یَبْلى(طه120)
(5)" وسوسه" در اصل به معنى صداى بسیار آهسته است، سپس به خطور مطالب بد و افکار بی اساس به ذهن گفته شده، اعم اینکه از درون خود انسان بجوشد و یا کسى از بیرون عامل آن شود.تفسیر نمونه ج13 ص321
(6)تفسیرنور ج7 ص404


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">